HIGIENIZACJACJA JAMY USTNEJ

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – jest to stara zasada, która przyświeca codziennie naszej pracy. Dlatego z ogromną dbałością podchodzimy do wykonywania wszystkich czynności profilaktycznych, ponieważ to właśnie one pozwalają wzmocnić uzębienie i ochronić je przed wystąpieniem niebezpiecznych zmian. Oczywiście, przede wszystkim należy zadbać o zęby w domu poprzez szczotkowanie czy nitkowanie. Nie należy jednak zapominać o regularnym odwiedzaniu kliniki stomatologicznej, gdzie przeprowadzona zostanie profesjonalna higienizacja jamy ustnej. To właśnie między innymi za jej sprawą będziesz mógł przez długie lata cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. 

Dlaczego warto usunąć kamień nazębny? 

Zapewne słyszałeś już o benefitach regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego w celu przeprowadzenia higienizacji jamy ustnej. Higienizacja właśnie umożliwia dokładne usunięcie kamienia nazębnego. To ważne, gdyż się, kamień nazębny to idealne środowisko dla rozwoju bakterii, które są odpowiedzialne za powstanie próchnicy czy chorób przyzębia, a te są najczęstszymi przyczynami utraty zębów. Każdy z nas ma inne predyspozycje do odkładania się kamienia, powodowane wieloma czynnikami, takimi jak np. pH śliny czy nawyki żywieniowe, dlatego warto  

Nie tylko kamień

Obok kamienia nazębnego kolejnym wrogiem zdrowych zębów jest osad. Po każdym posiłku na zębach pojawia się płytka nazębna. Jej usunięcie jest łatwe – należy prawidłowo wyszczotkować zęby oraz skorzystać z nici dentystycznej lub irygatora. Problem zaczyna jednak pojawiać się w sytuacji, gdy zrezygnujemy z wykonania domowych zabiegów higienizacyjnych. Po kilku godzinach dochodzi do zmineralizowania płytki nazębnej, a tym samym do powstania kamienia nazębnego. Jego wyeliminowanie jest  możliwe wyłącznie w profesjonalnej klinice stomatologicznej, ponieważ występuje konieczność zastosowania innowacyjnych urządzeń, takich jak skaler czy piaskarka. Stosowane przez nas rozwiązania zapewniają nie tylko skuteczność i znakomite efekty, ale również bezpieczeństwo. 

Podczas wizyty konsultacyjnej oraz diagnostycznej lekarz wraz z higienistką oceniają aktualny stan uzębienia – w tym nasilenie występowania kamienia i osadu. Podczas tych wizyt możesz śmiało pytać o stan zdrowia swoich zębów również w tym aspekcie. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania oraz rozwiejemy ewentualne wątpliwości. 

 

W naszej klinice zabiegi z zakresu higienizacji wykonują wykwalifikowane higienistki stomatologiczne z ponad 15 letnim doświadczeniem w higienizacji. Ich umiejętności oraz zdobyta wiedza zapewniają bezpieczeństwo podczas wykonywania procedury. 

Etap I – skaling

Najczęściej profesjonalną higienizację zaczynamy od skalingu podczas którego, do usunięcia kamienia nazębnego używamy skalera. Higienistka dotyka skalerem miejsce występowania kamienia, który pod wpływem ultradźwięków, nacisku i wody, pęka i odrywa się od zęba. Ten etap trwa zwykle ok. 30 minut, jest komfortowy i bezpieczny dla praktycznie każdego pacjenta. Przed skalingiem, dodatkowa konsultacja z lekarzem jest wymagana gdy pacjent ma rozrusznik serca, jest chory na osteoporozę lub pacjentka jest w ciąży. Pacjenci mający założony stały aparat ortodontyczny, powinni przywiązywać do tego etapu szczególną wagę, gdyż kamień nazębny odkłada się również na elementach aparatu, z czasem redukując efektywność pracy elementów aparatu a co za tym idzie, wydłużając czas aktywnej terapii.

 

Etap II – piaskowanie

Piaskowanie to czyli zabieg, w którego trakcie wykorzystuje się piaskarkę. Jest to specjalne urządzenie emitujące pod ciśnieniem mieszaninę wody, proszku i powietrza. Strumień ten kierowany jest na powierzchnię zębów, dzięki czemu możliwe jest usunięcie wszystkich szkodliwych osadów, również z przestrzeni międzyzębowych. W trakcie tego zabiegu do uzębienia dostarczane są specjalne minerały, co pozwala wzmocnić zęby. Etap ten trwa ok. 15 minut. 

 

Etap III – polerowanie 

Głównym celem polerowania jest wygładzenie powierzchni zębów, gdyż po wcześniejszych etapach higienizacji szkliwo może być nieco porowate. Przy okazji, pozbywamy się przebarwień i osadów, których nie udało się usunąc podczas piaskowania. Przy użyciu specjalnej szczoteczki lub gumki oraz pasty, higienistka oczyszcza powierzchnie zębów. Etap trwa ok. 20 minut i dzięki niemy zęby są gładkie i lśniące. 

 

Etap IV – fluoryzacja

Etap ten na na celu dostarczenie zębom odpowiedniej dawki fluoru, który ma udowodnione właściwości przeciwpróchnicze. Efekt ten uzyskuje się poprzez nałożenie na zęby specjalnego preparatu bogatego we fluor, który wysyca nim szkliwo. 

ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ!

Wypełnij i wyślij poniższy formularz, a nasze recepcjonistki oddzwonią do Ciebie w celu doboru dogodnego terminu wizyty.

    Codzienna profilaktyka w domu

    Regularnie wykonywana profesjonalna higienizacja jest niezwykle ważne, zwłaszcza podczas leczenia ortodontycznego. jednakże zdrowie naszych zębów  zależy głównie od prawidłowej profilaktyki w domu. Podstawową czynnością jest szczotkowanie zębów. Powinno ono być wykonywane co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku lub piciu słodzonych napojów. Podczas szczotkowania bardzo istotna jest odpowiednia technika. W trakcie szczotkowania należy wykonywać ruchy wymiatające.

    Warto jednak pamiętać, że samo szczotkowanie nie wystarczy. Konieczne jest również skorzystanie z nici dentystycznej, dzięki czemu możliwe jest usunięcie wszelkich szkodliwych osadów z przestrzeni międzyzębowych. Jak prawidłowo należy wykonywać tę czynność? Przede wszystkim należy przygotować około 50-centymetrowy odcinek nici, który nawija się na środkowe lub wskazujące palce, zostawiając między nimi wolny 5 centymetrowy kawałek. Umieszcza się go następnie między zębami i delikatnie przesuwa z góry na dół. Pomimo że czynność ta jest prosta, należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie podrażnić dziąseł. Alternatywą dla nici jest irygator, urządzenie, które pozwala na oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych strumieniem wody. 

    Uzupełnieniem tych czynności jest płukanie ust specjalnymi płynami. Z jednej strony pozwalają one jeszcze lepiej usunąć wszelkie szkodliwe osady, z drugiej – przywracane jest prawidłowe pH w jamie ustnej. Dzięki temu można zapobiec erozji szkliwa, a tym samym osłabieniu uzębienia. Przy wyborze płynu należy pamiętać, aby jego skład nie zawierał alkoholu, przez co można uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Usta płucze się przez około 30 sekund w taki sposób, aby substancja nie pozostawała w bezruchu. Wszystkie czynności profilaktyczne wykonywane w domu pozwalają skutecznie zadbać o zdrowie jamy ustnej.

    Najczęstsze pytania i odpowiedzi

     

    Higienizację jamy ustnej zaleca się przeprowadzać przynajmniej dwa razy do roku, co 6 miesięcy. Jednakże, osoby pacjenci, którzy palą, piją dużo kawy i herbaty oraz ci którzy mają naturalną skłonność do szybszego tworzenia się kamienia, powinny umawiać się nico częściej.

    Zasadniczą zaletą gabinetowej higienizacji jest możliwość usunięcia kamienia nazębnego tworzącego dobre warunki dla rozwoju bakterii próchnicy. Dodatkowo polerowanie zębów, piaskowanie czy lakowanie wzmacniają szkliwo.

    Najważniejszym aspektem domowych higienizacji jest regularne szczotkowanie zębów. Powinno się je wykonywać po większych posiłkach, przynajmniej dwa razy dziennie. Powinno się zwracać uwagę na poprawną technikę mycia zębów, a w ramach uzupełnienia procesu używać nici dentystycznych i płynów do płukania ust.

    Zobacz opinie naszych Pacjentów

    To dlatego jesteśmy najchętniej wybieranym gabinetem ortodontycznym w Katowicach

    Kamil Stefański - ZnanyLekarz.pl