21 maj Dental Monitoring – jak sztuczna inteligencja wspiera leczenie ortodontyczne
Nowoczesna metoda zdalnego monitorowania pacjentów ortodontycznych Dental Monitoring pozwala skrócić czas leczenia ortodontycznego i ograniczyć liczbę wizyt w gabinecie stomatologicznym bez szkody dla efektu końcowego. Aby z niej korzystać wystarczy smartfon z aplikacją oraz tzw. Scanbox, który pacjent dostaje od lekarza. Oprogramowanie jest dostępne zarówno w systemie operacyjnym Apple (iOS), jak i Android.
Pandemia Covid-19 przyspieszyła rozwój usług teledentystycznych, a jednym z kluczowych trendów w stomatologii staje się jej digitalizacja. Narzędzia cyfrowe, takie jak skanery 3D, a także sztuczna inteligencja i aplikacje coraz powszechniej wspierają nas, stomatologów w pracy, dając jednocześnie wymierne korzyści pacjentom. Zdalny monitoring leczenia ortodontycznego łączący w sobie elementy usługi telemedycznej z najnowocześniejszą technologią staje się przebojem na całym świecie. Już ponad milion pacjentów leczonych ortodontycznie jest aktywnie monitorowanych w systemie Dental Monitoring, który od niedawna jest dostępny również w Polsce.
Na czym polega Dental Monitoring?
Dental Monitoring to unikalna platforma, która pozwala na zdalne monitorowanie pacjenta leczonego ortodontycznie w zaciszu jego domu lub każdym dowolnym miejscu na świecie, w którym przebywa, np. na egzotycznych wakacjach. Warunkiem jest dostęp do Internetu. System polega na samodzielnym, regularnym skanowaniu uzębienia przez pacjenta, co umożliwia lekarzowi zdalną i niezwykle dokładną ocenę postępów leczenia i higieny jamy ustnej oraz przekazywanie odpowiednich zaleceń na bieżąco. Częstotliwość wykonywania skanów jest zawsze ustalana indywidualnie przez lekarza – najczęściej jest to raz w tygodniu w przypadku nakładek lub raz na dwa tygodnie w przypadku aparatów stałych. Wizyty kontrolne w gabinecie mogą dzięki temu odbywać się znacznie rzadziej niż w standardowym planie leczenia, nawet co 16 tygodni (zamiast co 6-8 tygodni). Częstotliwość wizyt kontrolnych jest zawsze dostosowywana do indywidualnej odpowiedzi biologicznej pacjenta.
Pacjent decydujący się na leczenie ortodontyczne, niezależnie od tego, czy odbywa się ono z pomocą aparatu stałego czy nakładek ortodontycznych, otrzymuje dostęp do specjalnej aplikacji oraz tzw. Scanbox. Jest to urządzenie ze specjalnym uchwytem na telefon komórkowy wyposażone w rurkę retrakcyjną, którą wkłada się do ust przed wykonaniem serii zdjęć. Urządzenie jest w stanie wykonać wysokiej rozdzielczości skany zębów wewnątrz jamy ustanej w szerokim wachlarzu ruchów. Dziecko wykonuje skany z pomocą osoby dorosłej, zaś młodzież i dorośli samodzielnie, przed lustrem. Sam skan zajmuje kilka minut (osoba wprawiona zrobi to w mniej niż 2 minuty).
Wszystkie dane pacjentów są przetwarzane w panelu lekarza Dental Monitoring i przechowywane w chmurze, a dostęp do nich można mieć z dowolnego miejsca na świecie. Takie rozwiązanie pozwala na kontakt między pacjentem a lekarzem nawet w przypadku dłuższego wyjazdu czy odległego od kliniki miejsca zamieszkania.
Sztuczna inteligencja w Dental Monitoring
Kluczowym elementem systemu jest algorytm sztucznej inteligencji, który jest w stanie przeanalizować na skanie ponad 130 parametrów klinicznych. System wykrywa nie tylko nieprawidłowości czy braki aktywności łuków w aparacie stałym oraz sugeruje optymalny moment przejścia do kolejnej nakładki w aparacie nakładkowym, ale również identyfikuje schorzenia błony śluzowej jamy ustnej czy niedociągnięcia w higienie, co jest bardzo ważne dla całego procesu leczenia. Dental Monitoring może również wychwycić ewentualne awarie aparatu, nawet zanim zostaną zauważone przez samego pacjenta.
Dzięki temu wszystkiemu, zarówno pacjent, jak i lekarz, mają pewność, że leczenie od początku idzie w odpowiednim kierunku, a zmiany w planie leczenia (np. dodatkowe nakładki) są minimalizowane. Nie zastępuje to oczywiście pracy lekarza, ale w dużej mierze automatyzuje proces i czyni go dokładniejszym, a tym samym bardziej efektywnym.
Specyfika ortodoncji polega na tym, że w odróżnieniu od wielu innych praktyk medycznych, w tym stomatologii zachowawczej, pacjent ponad 90% czasu leczenia spędza poza gabinetem, bez kontaktu z lekarzem. System zdalnego monitorowania umożliwia opiekę medyczną niezależnie od tego czy pacjent przebywa w domu, w szkole czy na wakacjach na drugim końcu świata.
Na czym polega Dental Monitoring?
Zdjęcia wewnątrzustne z towarzyszącym im raportem wygenerowanym przez sztuczną inteligencję trafiają do aplikacji w telefonie pacjenta oraz na wirtualną platformę, do której stały dostęp mają przedstawiciele kliniki. Koordynacja leczenia polega na szybkim identyfikowaniu nieprawidłowości przez sztuczną inteligencję i powiadomieniu o tym lekarza, który jest w stanie bez zbędnej zwłoki przekazywać pacjentowi odpowiednie zalecenia lub zaprosić go do gabinetu na wizytę. Komunikacja jest dwustronna – w razie jakichkolwiek wątpliwości pacjent może skontaktować się z opiekunem i zadać pytanie. Wizyty w gabinecie odbywają się wówczas, kiedy są zasadne, a nie w z góry narzuconym trybie cyklicznym.
Postępy leczenia są profesjonalnie oceniane nawet raz w tygodniu, a w nagłych wypadkach nawet częściej. Istnieje możliwość instalacji aplikacji zarówno w telefonie dziecka, jak i jego rodzica. W momencie wykrycia problemu u dziecka, rodzic jest o nim informowany. Niezbędne filmy instruktażowe w aplikacji są dostępne w języku polskim, zaś pierwszy skan jest zawsze wykonywany w obecności lekarza, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i nauczyć pacjenta i/lub jego rodziców jak korzystać z urządzenia i oprogramowania.
Jakie korzyści daje Dental Monitoring?
Przede wszystkim mamy mniej wizyt w gabinecie, a leczenie przebiega sprawniej. Pacjent oszczędza czas przeznaczony na dojazdy, oczekiwanie i same wizyty, mając bieżący wgląd w postępy leczenia. Jest to szczególnie ważne w dobie pandemii Covid-19 – pacjenci ponoszą mniejsze ryzyko, bo rzadziej wychodzą z domu. Dzięki Dental Monitoring zdecydowanie łatwiej jest prowadzić leczenie pacjentów, którzy mieszkają w innym mieście lub w innym kraju. Leczenie jest efektywniejsze, bo krótsze, przy mniejszej liczbie poprawek i ewentualnych komplikacji. Potwierdza to satysfakcja pacjentów i badania[1], w których udowodniono, że średni łączny czas leczenia pacjentów stosujących nakładki ortodontyczne oraz Dental Monitoring był krótszy niż w grupie bez monitoringu zdalnego o blisko 2 miesiące (12,2 mies. w porównaniu z 14,0 mies.). Ponadto pacjenci w grupie DentalMonitoring mieli średnio o 3,5 mniej wizyt osobistych niż grupa kontrolna w czasie trwania leczenia.
Jako lekarz dzięki Dental Monitoring mogę wydawać zalecenia czy wypisywać recepty nie wymagając obecności pacjenta w gabinecie. W przypadku pacjentów z aparatami stałymi, jestem w stanie na bieżąco, dokładnie śledzić zachowanie drutów. Paradoksalnie – przy potencjalnie mniejszej liczbie wizyt, pacjent jest lepiej zaopiekowany, a kiedy przychodzi do gabinetu, nie czekają nas żadne niespodzianki. Na wizycie wspólnie możemy obejrzeć i przeanalizować postępy. Dzięki wsparciu sztucznej inteligencji jestem zawsze krok do przodu, mogę wychwycić co za moment stanie się w leczeniu, ocenić czy sprawy posuwają się we właściwym kierunku i płynnie komunikować się z pacjentem. Również rodzice mają większą kontrolę nad przebiegiem leczenia ich dzieci.
Dental Monitoring a leczenie retencyjne
Pacjenci zainteresowani kontynuacją monitoringu zdalnego po zakończeniu właściwego leczenia ortodontycznego, mogą pozostać w monitorowaniu na czas leczenia retencyjnego. Maksymalne odstępy czasu między skanami w leczeniu retencyjnym to sześć miesięcy, jednak zawsze częstotliwość ich wykonywania ustala lekarz. Pacjent może dostać wiadomość po pół roku od zakończenia leczenia, że dzieje się coś niepokojącego i rekomendujemy wizytę w gabinecie, aby zapobiec problemom. Również dobrze może zostać poinformowany, że retainer zachowuje swoje funkcje i proces stabilizacji efektów leczenia przebiega prawidłowo.
Dental Monitoring jest skuteczną i bezpieczną metodą wspierającą leczenie ortodontyczne. Krótszy czas leczenia, mniej wizyt w gabinecie i szybki czas reakcji na ewentualne nieprawidłowości to podstawowe zalety systemu, które mogą przełożyć się na niższe koszty całego leczenia. Gorąco zachęcam moich pacjentów do korzystania z najnowszych osiągnięć technologicznych w dziedzinie ortodoncji