Aparaty Hass i Hyrax

Leczenie aparatem Haas i Hyrax – wszystko, co musisz wiedzieć.

Leczenie aparatem ortodontycznym może być dla wielu pacjentów i ich rodziców nieznanym i nieco przerażającym doświadczeniem. Jednak aparaty Haasa i Hyrax są dwoma popularnymi rozwiązaniami, które mogą znacząco poprawić szerokość łuków zębowych dając możliwość lepszego ułożenia zębów i przynieść piękny, zdrowy uśmiech w przyszłości. W tym artykule omówimy zasady działania tych aparatów, różnice między nimi, zalety w porównaniu z aparatami wyjmowanymi, aspekty bezpieczeństwa, potencjalne komplikacje i sposoby ich unikania, oraz konieczność dbania o higienę i przygotowanie do noszenia tych aparatów.

Aparat Haasa i Hyrax: Jak działają?

Aparat Haas to aparat stały, który składa się z metalowej śruby zatopionej w tworzywie akrylowym bezpiecznym dla zdrowia jamy ustnej na podniebieniu. Zasada działania polega na stopniowym rozkręcaniu śruby, a tym samym rozszerzaniu łuku zębowego poprzez nacisk na dwie kości podniebienia przedzielone pośrodku szwem podniebiennym, co przyczynia się poszerzenia bazy kostnej w której umieszczone są zęby, a tym samym do korekcji wad zgryzu – jest to etap leczenia obejmujący zagadnienia ortopedii szczękowo-twarzowej.

Z kolei aparat Hyrax jest również aparatem stałym, ale umieszczonym na zębach dolnych. Składa się z metalowej ramki ze śrubą spoczywającą na dnie jamy ustnej, tuż pod językiem, która jest stopniowo rozkręcana, powodując rozszerzenie łuku dolnego. Aparat Hyrax w odróżnieniu od Haas-a nie posiada części akrylowej. Najlepsze efekty można osiągnąć do około 10 roku życia dziecka.

Aktywny okres rozkręcania śrub to zwykle 9-12 miesięcy, 1 rozkręcenie to umownie obrót śruby o około 90 stopni przeciętnie 1x/10-14 dni. Po tym czasie następuje faza retencji pozwalająca na ustabilizowanie uzyskanych wyników leczenia i trwa ona również około roku. W tym czasie wizyty kontrolne odbywają się co kilka miesięcy, a aparaty rozkręcane są tylko w niewielkim stopniu z określoną przez lekarza częstotliwością tylko tyle, aby nie blokować naturalnego wzrostu pacjenta.

Rozkręcać aparaty najlepiej przed snem, aby zmniejszyć odczuwanie dyskomfortu przez pacjenta. Rekomendujemy, aby jedna osoba w rodzinie była odpowiedzialna za przekręcanie śrub, aby uniknąć niedomówień i pomyłek przy przekręcaniu śrub.

Do obu aparatów dołączany jest specjalny kluczyk. Lekarz i higienistki stomatologiczne instruują rodziców jak rozkręcać aparaty na wizycie, na której jest on zakładany dziecku. Rodzice mogą nagrać film i przećwiczyć rozkręcanie razem z personelem gabinetu.

Różnice i zalety w porównaniu z aparatami wyjmowanymi.

Główną różnicą między aparatem Haasa/Hyrax a aparatami wyjmowanymi jest to, że aparaty te są stałe – zacementowane na zębach, co oznacza, że pacjent sam nie może ich zdjąć. Dzięki temu zapewniają one ciągłe i skuteczne oddziaływanie, co może przyspieszyć proces leczenia. W przypadku działania bezpośrednio na wyrostek zębodołowy w przypadku aparatów cementowanych, a nie na same zęby, uzyskane poszerzenie łuków jest bardziej stabilne, odbywa się na poziomie kostnym oraz redukuje znacznie efekt uboczny – wychylanie zębów bocznych. Nie trzeba martwić się, że dziecko zapomniało aparatu na kolonie czy wyjazd do dziadków, aparat się również nie zgubi. Nie ma także wymówek od aktywnego czasu użytkowania aparatu pod postacią licznych zajęć pozalekcyjnych, w których dziecko nie chce zwykle nosić aparatu wyjmowanego.  Ponadto, aparaty Haasa i Hyrax są skuteczne zwłaszcza w przypadku zaawansowanych wad zgryzu, gdzie aparaty wyjmowane mogą nie wystarczyć lub jeśli współpraca pacjenta jest słaba.

Bezpieczeństwo, komplikacje i awarie.

Leczenie aparatem Haasa/Hyrax jest ogólnie bezpieczne, jednak, jak w przypadku każdego leczenia ortodontycznego, może się wiązać z pewnym ryzykiem. Potencjalne komplikacje obejmują podrażnienie dziąseł oraz nadmierne wydzielanie śliny i przejściowe trudności z mówieniem w początkowym okresie. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić nieznaczne bóle głowy spowodowane rozszerzaniem łuków zębowych poprzez rozciąganie szwu podniebiennego oraz ryzyko uszkodzenia aparatów. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów należy natychmiast skontaktować się z ortodontą, który podejmie decyzję co zrobić w razie jakiejkolwiek awarii.

Dbanie o higienę i przygotowanie do noszenia aparatów.

Dbanie o higienę jest kluczowe podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Należy regularnie szczotkować zęby oraz aparat, używać nici dentystycznej i irygatora. Na czas leczenia należy odstąpić od spożywania pop-cornu oraz gum do żucia. Ponadto, przed założeniem aparatu ortodontycznego ortodonta może zalecić wykonanie niektórych zabiegów przygotowawczych, takich jak usunięcie niektórych zębów, higienizacja w celu leczenia stanów zapalnych dziąseł, leczenie zachowawcze.

Czy leczenie i zakładanie boli?

Zakładanie aparatu ortodontycznego może być nieco niekomfortowe, ale nie powinno być bolesne. Po założeniu aparatu może wystąpić niewielki ból lub uczucie ucisku, które zazwyczaj ustępuje po kilku minutach do kilku godzin.

Podsumowując, leczenie aparatem Haasa/Hyrax może być skutecznym rozwiązaniem dla osób borykających się z zaawansowanymi wadami zgryzu. Kluczowe jest jednak regularne monitorowanie postępów leczenia przez ortodontę oraz skrupulatna higiena jamy ustnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy problemów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem ortodontą.